TEKNİK BİLGİLER


Halı temizliğinde genel kurallar
 • Leke meydana gelir gelmez hemen müdahale ediniz. Aksi taktirde lekeyi çıkartmak zor olacağı gibi bazı durumlarda mümkün olmayacaktır.
 • Leke çıkartmanın ana prensibi olabildiğince kirleticiyi ilave malzemelere ihtiyaç duymadan halıdan uzaklaştırmak olmalıdır. Dolayısıyla herhangi bir kimyasal madde uygulamasına başlamadan önce olabildiğince leke halıdan emilmelidir.
 • Temizlik esnasında asla lekenin üzerine bastırarak ovmayınız. Bu lekenin halının içine daha fazla işlemesine neden olacaktır.
Lekelerin temizlenmesinde kullanılan kimyasallar ve özellikleri
 • PERKLORETİLEN : Yanıcı olmayan fakat uçucu bir solventtir. Bir çok organik madde perkloretilen içinde çözünür. Kuru temizlemede en yaygın kullanılan solventtir. Ayrıca otomotiv ve diğer metalle ilgili sektörlerde metal üzerindeki yağları almak amacıyla kullanılır. Bir çok organik madde perkloretilen içinde çözünür. Tiriz ve leke giderici gibi tüketici ürünlerinin içinde bileşen olarak yer alır. Diğer bir kullanım alanı ise HCFC gibi soğutucuların üretimidir. Amonyak özelliği; renksiz, kendine özgü keskin kokusu olup ayrıca zehirli ve aşındırıcıdır. Oda sıcaklığında gaz halindedir ve düşük sıcaklıklarda alevlenme özelliği taşır. Kimyasal olarak bazik' tir. Normal ısıda, basınç altında kolay bir şekilde sıvılaşır. Parfüm, boya temizlik ürünleri, soda, patlayıcı, gübre, sanayi, nitrik asit ve plastik gibi maddeler üretilirken kullanılır.
 • İSPİRTO: İspirto evlerde temizlik işlerinde ve yakıt olarak kullanılan bir kimyasal maddedir. Türkçeye Avrupa dillerinden geçen ispirto kelimesinin aslı latince spiritus (can, ruh, hayatın özü) kelimesinden gelmektedir.İspirto mavi veya mor renkli olabilir. İspirto, İngilizcede "denatured alcohol" olarak adlandırılan yanıcı ve zehirli bir maddedir. Oda sıcaklığında sıvı halde bulunur. İspirto, etil alkolün içecek olarak ve gıdalarda kullanılmamasını sağlamak için içine metil alkol katılarak üretilir.Tehlikesinden dolayı tanınması için renklendirilmiştir. Bu sayede, içkilerden ve gıda alkolünden yüksek vergi alınırken ispirtonun vergisi düşük tutulabilmiştir. Başka bir deyişle, ispirto içerek vergi kaçırmaya çalışmanın sonucu kör olmak ya da ölmek olarak gerçekleşmektedir. İçildiğinde karaciğerde formaldehite ve dolayısıyla formik asite dönüşerek zehirler .
Halıda leke çeşitleri ve leke temizleme yöntemleri


 • Halıdan çay lekesi nasıl çıkar?
 • Leke kağıt havlu ile tamponlanır ve halı şampuanı ile temizlenir. Çıkmaz ise beyaz ispirto ile ya da % 10 oranında amonyak ilave edilmiş su ile tampon yapılır.
 • Halıdan su lekesi nasıl çıkar?
 • Emici bir bezle halı üzerindeki su silinir. Tamamen kuruduktan sonra, şampuan veya beyaz ispirto ile tampon yapılır.
General rules in carpet cleaning
 • Intervene immediately as soon as the stain occurs. Otherwise, it will be difficult to remove the stain and in some cases it will not be possible.
 • The main principle of stain removal should be to remove contaminants from the carpet as much as possible without the need for additional materials. Therefore, before starting any chemical application, the stain should be absorbed from the carpet as much as possible.